Handhaving wet DBA: wanneer grijpt de Belastingdienst in?
De Belastingdienst handhaaft de Wet DBA wel degelijk. Lees wanneer er wordt gecontroleerd, welke signalen tot onderzoek leiden en hoe je schijnzelfstandigheid voorkomt.
Giel Sprong
Junior project manager
De Belastingdienst handhaaft wel degelijk
De actualiteiten over de wet DBA zijn niet mals, maar de handhaving is nooit helemaal verdwenen. Gelukkig wordt steeds duidelijker dat de Belastingdienst wel degelijk ingrijpt wanneer de situatie daarom vraagt. In dit artikel lees je wanneer dat gebeurt, welke signalen tot onderzoek leiden en hoe je je samenwerking beter kunt inrichten. Wil je eerst de bredere aanpak van schijnzelfstandigheid begrijpen, lees dan ook schijnzelfstandigheid voorkomen en boetes bij schijnzelfstandigheid. Voor de vraag hoe handhaving er in de praktijk uitziet, is het Woo-besluit over handhaving Wet DBA een relevante bron.
"De Belastingdienst handhaaft achter de schermen gewoon de wet DBA, ondanks onduidelijkheden vanuit de politiek."
Inhoudsopgave
Wanneer handhaaft de Belastingdienst op de Wet DBA?
Op de website van de Belastingdienst staat dat er al langer meer wordt gecontroleerd bij opdrachtgevers. Belangrijk daarbij is dat de praktijk leidend is. Niet de titel van een contract, maar de feitelijke uitvoering bepaalt of een samenwerking door de Belastingdienst als zelfstandig of als dienstbetrekking wordt gezien. Juist daarom is het verstandig om ook ons artikel over schijnzelfstandigheid voorkomen erbij te pakken.
Wat betekent kwaadwillendheid?
De Belastingdienst spreekt van kwaadwillendheid als een opdrachtgever opzettelijk een situatie van evidente schijnzelfstandigheid laat ontstaan of voortbestaan, terwijl die opdrachtgever weet of had kunnen weten dat er feitelijk sprake is van een dienstbetrekking. Dat is een stevige toets, maar juist daardoor is het belangrijk om afspraken, feiten en uitvoering goed te onderbouwen.
Wanneer is er sprake van duidelijke handhavingsrisico's?
Als de samenwerking weinig eigen ondernemerschap laat zien, veel aansturing kent en onvoldoende is vastgelegd, kan de Belastingdienst sneller ingrijpen.
Welke signalen leiden tot onderzoek?
Hoge mate van gezag
De zzp'er werkt onder voorwaarden en aanwijzingen van de opdrachtgever of volgt personeelsbeleid.
Geen specialisme
De zzp'er vangt geen tijdelijke specialistische behoefte op, maar doet regulier werk dat ook door personeel wordt gedaan.
Geen onderbouwing
Er is geen duidelijke opdrachtovereenkomst of andere schriftelijke vastlegging van de arbeidsrelatie.
Als zulke signalen samenkomen, kan de Belastingdienst gaan onderzoeken of er toch sprake is van een dienstbetrekking. Vaak gebeurt dat via een bedrijfsbezoek of een boekenonderzoek. Ook hier geldt: hoe meer je de werkelijkheid kunt onderbouwen, hoe sterker je staat.
Wat zijn de belangrijkste risico's?
Gezagsverhouding
Aansturing op inhoud, tempo en manier van werken.
Inbedding
De zzp'er is feitelijk onderdeel van de organisatie.
Ondernemerschap
Te weinig eigen klanten, risico of ondernemersgedrag.
Zelfstandigheid
Onvoldoende vrijheid in uitvoering of vervanging.
Wat kun je als opdrachtgever doen?
Praktisch
- Spreek af welk resultaat geleverd moet worden, maar geef geen werkinstructies.
- Leg de samenwerking vast in een opdrachtovereenkomst en maak duidelijke afspraken schriftelijk.
- Laat de praktijk aansluiten op het contract en evalueer periodiek of dat nog klopt.
Wat kun je als opdrachtnemer doen?
Praktisch
- Werk bij voorkeur voor meerdere opdrachtgevers en zorg dat je ondernemersstatus zichtbaar blijft.
- Maak duidelijke afspraken over het resultaat, niet over de werkwijze.
- Neem geen afspraken over doorbetaling bij ziekte of vakantie over die meer passen bij loondienst.
Weten hoe helloprofs.nl u hierbij helpt?
Bekijk hoe het werktWelke vragen krijgen we vaak?
Trekt de Belastingdienst direct boetes bij elke fout?
Is alleen een modelovereenkomst genoeg?
Waar begin ik als ik mijn samenwerking wil verbeteren?
Blijf up-to-date over de wet DBA
Als er iets zeker is, is het wel dat de wet DBA dynamisch is. Schrijf je in voor onze update en wij houden je op de hoogte van belangrijke ontwikkelingen.
Kunnen wij u op weg helpen?
Meer weten over de handhaving van de Wet DBA? Of over de huidige stand van zaken rondom schijnzelfstandigheid? Wij helpen u graag verder!
Gerelateerde kennisbank artikelen

WTTA 2027: wat betekent dit voor opdrachtgevers en zzp'ers?
Publicatie datum: 20 mei 2026
Geschreven door: Giel Sprong

Financiele risico's schijnzelfstandigheid: de impact van btw-correcties tot vijf jaar terug
Publicatie datum: 24 maart 2026
Geschreven door: Gert Jan Op 't Landt

Modelovereenkomst geen oplossing: zo voorkom je schijnzekerheid
Publicatie datum: 1 februari 2026
Geschreven door: Giel Sprong